AKDENİZ BÖLGESİ ZEYTİN ÇEŞİTLERİ

Küçük Topak Ulak Zeytini
Orijini Adana’dır. Adana Hatay yöresinde rastlanır. Yağlık bir çeşittir. Küçük ağaç yapısına sahiptir. Meyvenin bol olduğu yıllarda salkım şeklinde ürün tutar. Ağaç yapısı orta kuvvetlidir. Dal yoğunluğu sıktır. Zeytin meyve oranı %86’dır. Çekirdek oranı %14’tür. Yağ oranı %22’nin üstündedir. 

Yağlık Sarı Zeytin
Orijini Kahramanmaraş’tır. Yetiştiği bölge Akdeniz Bölgesidir. Kullanım şekli yağlıktır. Yağ oranı yüksek olduğu için yağlık olarak değerlendirilir. Ağaç yapısı kuvvetlidir. Dal yoğunluğu sıktır. Zeytin meyve et oranı %90’dır. Çekirdek oranı %10’dur. Yağ oranı %22’nin üzerindedir. 

Maraş No:7
Orijini Kahramanmaraş bölgesidir. Kahramanmaraş yöresinde rastlanan bir zeytin çeşidimizdir. Nadir rastlanan bir çeşittir. Yağ oranı yüksek olduğundan yağlık olarak öne çıkmaktadır. Ağaç kuvvet yapısı kuvvetlidir. Dal yoğunluğu sıktır. Zeytin meyve et oranı %89’dur. Çekirdek oranı %11’dir. Yağ oranı %22’nin üstündedir. 

HALHALLI ZEYTİN

Orijini Hatay’dır. Yetiştiği bölgeler Güneydoğu Anadolu Bölgesi. Yağlık bir çeşittir. Hatay bölgesinde yaygın olarak tarihten beri yetiştiriciliği yapılagelmiş bir yağlık zeytin çeşidimizdir. Yağlık olarak değerlendirilir. Aynı zamanda sofralık olarak da değerlendirilir. Meyvedeki et oranı %91’dir. Çekirdek oranı %9’dur. Yağ oranı %22’nin üzerindedir. Kuvvetli ağaç yapısı vardır. Dal yapısı yoğunluktadır. Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde zeytinciliğe yatırım yapmak isteyen çiftçilerimize tavsiyemiz Halhallı çeşididir. Firmamız 2022 sonbahar sezonunda Halhallı zeytin fidanı çeşitlerini satışa başlayacaktır.
Halhallı zeytin fidanı için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

SARI HABEŞİ ZEYTİN

Orijini Hatay-Altınözü bölgesidir. Bu bölgede yaygın bulunan bir zeytin çeşidimizdir. Yağlık ve siyah sofralık olarak değerlendirilir. Yağ oranı yüksektir. %22’nin üzerinde yağ bulunur. Meyvedeki et oranı %86’dır. Çekirdek oranı %14’tür. Kuvvetli ağaç yapısına sahiptir. Dal yapısı orta yoğunluktadır. Hatay bölgesi için çok önemli bir zeytin çeşidimizdir. Yeni zeytin bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize tavsiye etmekteyiz. İlerleyen süreçte sarı habeşi zeytin fidanı satışlarına başlayacağız. 
Sarıhabeşi Zeytin fidanı satın almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

SAURANİ 

Orijini Hatay-Altınözü’dür. Savrani zeytini olarak da bilinmektedir. Saurani çeşidi yağlık ve sofralık olarak da değerlendirilmektedir. Yağ oranı çok yüksek olduğundan yağlık olarak değerlendirilmesi daha uygundur. Hatay yöresindeki çiftçiler ihtiyaçlarını karşılamak için siyah ve yeşil sofralık olarak da değerlendirmektedirler. Ağaç kuvvet yapısı orta seviyededir. Dal sıklık oranı sıktır. Meyvesindeki et oranı %87’dir. Çekirdek oranı %13’tür. Saurani zeytininin yağ oranı %22’nin üzerindedir. İlerleyen süreçte saurani zeytin fidanı üretimine başlayacağız. 
Zeytin fidanlarımız sertifikalı olarak üretilecektir. 

SAYFİ

Sayfi, Hatay yöresinin yağlık bir zeytin çeşididir. Yağlık olarak değerlendirilen bir zeytindir. Hatay yöresindeki zeytinliklerde rastlanan bir çeşittir. Yağ içeriği çok yüksek olduğundan yağlık olarak değerlendirilir. Ağaç yapısı orta kuvvettedir. Dal yoğunluk durumu orta düzeydedir. Meyve et oranı %89’dur. Çekirdek oranı %11’dir. Yağ oranı %22’nin üzerindedir. Hatay yöresinde zeytinciliğe yatırım yapacak çiftçiler için sayfi tavsiye edilen bir çeşittir. 

KARAMANİ

Orijini Hatay-Altınözü ilçesidir. Karamani zeytini hatay yöresinin tercih edilen bir zeytin çeşididir. Genelde yağlık ve sofralık olarak değerlendirilir. Karamani, Hatay bölgesinde yoğunlukla karşılaşılan bir zeytin çeşidimizdir. Genelde yağlık olarak değerlendirilir. Üreticiler tarafından sofralık olarak değerlendirilmektedir. Karamani zeytin ağaç kuvvet oranı orta düzeydedir. Dal sıklık oranı sıktır. Meyvedeki et oranı %88’dir. Çekirdek oranı %12’dir. Yağ oranı %22’nin üzerindedir. Hatay bölgesindeki zeytinciliğe yatırım yapacak çiftçilerimiz için Karamani zeytini vazgeçilmez bir çeşittir. Bölgemizdeki yanlış Gemlik zeytini dikiminin yerine Karamani zeytini ve diğer Hatay yağlık çeşitlerin dikilmesi büyük önem taşımaktadır. 
Karamani zeytin fidanı üretimine ilerleyen süreçte başlayacağız. Karamani zeytin fidanı için firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

ELMACIK

Orijini Hatay Altınözü ilçesidir. Akdeniz Bölgesi’nde rastlanan bir çeşittir. Yağlık ve sofralık olarak değerlendirilir. Ağaç kuvvet oranı orta seviyededir. Dal yapısı sıktır. Meyve et oranı %87’dir. Çekirdek oranı %13’tür. Yağ oranı %18-22 seviyesindedir. Doğu Akdeniz’deki üreticilere tavsiye edilen bir çeşittir. Elmacık zeytin fidanı üretimine ilerleyen süreçte firmamız başlayacaktır. 

Büyük Topak Ulak Zeytin Çeşitleri.

Silifke Yağlık Zeytin Çeşidi

Sarı Ulak Zeytin Çeşidi