Sarı Ulak Zeytin Fidanı

Orjini                           : Tarsus – Mersin

Coğrafi dağılımı       : Mersin ve Adana

Meyve büyüklüğü    : Orta ( 200- 400 gr. )

Et oranı                       : % 72
Çekirdek oranı          : % 28

Yağ oranı                    : % 18 - % 22

Yağ oranı orta seviyededir.

Sarı ulak, Çukurova Bölgesi’nin çok kıymetli bir zeytin çeşididir. Tarihten beri bu topraklarla bütünleşmiş paha biçilemeyen hem sofralık hem de yağlık olarak değerlendirilen bir zeytin türüdür. Çok kaliteli yeşil sofralık zeytini olur. Siyah sofralık olarak da değerlendirilmeye uygundur. Yağ kalitesi çok yüksektir. Sarı ulak yağı çok tercih edilen bir zeytinyağı çeşididir. Yağlık çeşitler kadar yağı olmasa da mükemmel bir yağ kalitesi vardır. Sarı ulak zeytin çeşidi bölgemizde ihmal edilmiş bir çeşittir. Doğu Akdeniz Bölgesi zeytinciliğinin gemlikleştirme politikası geri tepmiştir. Bölgeye uyumsuz olan gemlik zeytini fidanı dikimi yerine çiftçilerimizin sarı ulak zeytin fidanı dikimine yönelmeleri bölge zeytinciliğimiz açısından çok büyük bir önem taşımaktadır. Son yıllarda sarı ulak zeytinine coğrafi işaret alınmıştır.

Sarı ulak zeytin fidanı dikimi için Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş, Adana, Mersin, Antalya başta olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Ege Bölgesi uygun bölgelerdir.

Sarı ulak yağı içinde coğrafi işaret alınması için gerekli başvurular yapılmıştır. Sarı ulak zeytini kuraklığa son derece dayanıklıdır. Meyve tutumu mükemmel seviyededir. Çukurova iklimine iyi adapte olmuştur. Ağaç yapısı kuvvetlidir. Doğu Akdeniz’de, Çukurova Bölgesi’nde zeytinciliğe yatırım yapmak isteyen ve yeni bahçe kurmak isteyen çiftçilere tavsiye edilen bir zeytin çeşididir. Gelecekte Türk zeytinciliğinde sarı ulak zeytini hak ettiği yere ulaşacaktır. Tarım Bakanlığı tarafından sarı ulağın verimini yükseltme yönünde ıslah çalışmaları devam etmektedir. 

Akdeniz Bölgesinde zeytinciliğe yatırım yapmak isteyen çiftçilerimize Sarı Ulak zeytinini ısrarla tavsiye etmekteyiz.

Satılık Sarı Ulak zeytin fidanları için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.
Torunoğlu Zeytincilik - Fidancılık 0555 997 50 75