Hakkımızda

Torunoğlu Tohumculuk 1990 yılından beri Türk hayvancılığına ve Türk tarımına hizmet eden sektörün öncü bir firmasıdır. Türkiye’ye birçok yem bitkisi tohumunu Torunoğlu Tohumculuk kazandırmıştır. Bu bitkiler arasında Ryegrass, Teff Grass, Silajlık Soya, Yapay Çayır Mera ve Şeker Sorgumu vardır. Birçok yeni yem bitkisini ülkemize kazandırmak için çalışmalarımız devam etmektedir.

Tohumculuk konusunda detaylı bilgi  için https://www.torunoglutohum.com/ tıklayınız.

Zeytincilik sektörüne girmemiz 2006 yılında bölgemizin Gemlik zeytiniyle istila edilmesine tepki olarak başlamıştır. Firma sahibimiz Cengiz Torun bölgeye getirttirdiği yağlık çeşitleri köy köy, mezra mezra dolaşarak köylülere dağıtmıştır. Bölgeye uyumsuz Çukurova’nın sıcak ve kurağına uygun olmayan Gemlik zeytininin dikilmesine şiddetle karşı çıkmıştır. Bu konuda basın (gazete, televizyon) aracılığıyla çiftçilerimizi ve yetkilileri uyarmıştır.

Türkiye de 93 farklı zeytin çeşidi bulunmaktadır. 93 adet zeytin çeşidini yok sayıp, gemlik lobisi tarafından çiftcilerimiz onlarca yıldır yanlış yönlenlendirilerek, Tekirdağdan Muğlaya, Muğladan Mardine, Sinoptan Artvine kadar tüm Türkiyeye ve Kıbrısa sofralık gemlik zeytini  diktirilmesi bir akıl tutulmasıdır.Bu yanlışı düzeltebilmek için  firmamız yağlık yöresel zeytin fidanı sektörüne girmiştir.

Dünya zeytinciliğinde hak ettiğimiz yeri alabilmemiz için bölgelerimize kaliteli yağlık yöresel çeşitleri ektirmeye mecburuz. Dünyada zeytincilikte ilerlemiş ülkeler yağlık çeşitler ile bir yerlere gelmişlerdir. Dünya zeytinyağı ticaretinde sofralık Gemlik zeytini ektirerek bir yere varamayız.

 

Bir zeytin ağacının bin yıl ömrü olduğu göz önüne alınırsa, bugün attığımız doğru adımların gelecek kuşaklara zeytincilikte ülkemizi ileri seviyelere ulaştırması kaçınılmazdır. Torunoğlu Fidancılık olarak ülkemizin 93 tane şuan tespit edilen zeytin çeşidi bulunmaktadır. Bunların büyük bir çoğunluğu yağlık çeşitlerdir. Türkiye’de zeytin yetiştiği her bölgeye kendi yöresel çeşitlerini ektirmek en doğru yoldur.

Firmamız sertifikalı zeytin fidanı üretimine başlamış bulunmaktadır. Sözleşmeli zeytin üretim firmalarımızla ileri teknolojiyle sertifikalı zeytin fidanı ve incir fidanı üretimine başlamış bulunmaktadır.