SİLİFKE YAĞLIK (ÇELEBİ) ZEYTİN FİDANIOrjini                                    : Silifke

Coğrafi dağılımı                : Mersin

Et oranı                                : % 88
Çekirdek oranı                  : % 12

Yağ oranı                             : % 28

Orijini Silifke’dir. Mersin yöresinde yoğunlukla bulunan bir çeşittir. Kullanım olarak yağlık ve sofralıktır. Yağ oranı çok yüksektir. Meyve büyüklüğü orta seviyededir.

Yağ kalitesi mükemmel seviyededir. Ağaç kuvvet oranı orta seviyededir. Ağaç – dal yoğunluğu orta seviyededir. Yağlık olarak Doğu Akdeniz’de ekilebilecek yegane çeşit Silifke Yağlık ( Çelebi ) çeşididir. Doğu Akdeniz’deki yoğun gemlik zeytini fidanı dikimi nedeniyle Silifke yağlık zeytini geri plana atılmıştır. Gemlik zeytininin Doğu Akdeniz’de sıcaklık ve kuraklık nedeniyle bölgeye adapte olamaması sonucu gemlik zeytini politikası çökmüştür. Gemlik zeytini bahçelerini, Silifke yağlık (çelebi) çeşidine dönüştürülmesi Çukurova zeytinciliği açısından aciliyeti ve önemi olan bir konudur.

Tüm ülke geneline ve öncelikle Doğu Akdeniz’e gemlik zeytini fidanı dikimini yanlış ve bir akıl tutulması olduğunu firmamız tarafından uzun yıllardan beri ısrarla söylenmektedir. Bölge zeytinciliğinin selameti için yöresel yağlık ve sofralık çeşitlerin dikilmesi içinde bulunduğumuz açmazdan kurtuluşun yegane kapısıdır. Silifke yağlık hem sıcaklara hem kuraklığa mükemmel uyumu olan yöresel bir zeytin çeşidimizdir. Meyve verimi çok fazladır. Doğu Akdeniz Çukurova Bölgesi’nde zeytin bahçesi kurmak isteyen çiftçilerimize en çok tavsiye ettiğimiz yağlık zeytin çeşidi Silifke yağlık çelebi çeşididir. Torunoğlu Fidancılık – Zeytincilik tarafından 2022 yılı sonbaharında sertifikalı Silifke yağlık zeytin fidanı satışına başlamış olacağız.

Satılık Silifke yağlık zeytin fidanı için firmamızı arayabilirsiniz.
Torunoğlu Zeytincilik – Fidancılık 0555 997 50 75