BÜYÜK TOPAK ULAK ZEYTİN FİDANI

Orjini                      : Adana ve İlçeleri - Tarsus – Mersin 
Coğrafi dağılımı   : Akdeniz Bölgesi 
Et oranı                  : % 88
Çekirdek oranı     : % 12
Yağ oranı               : %18’in altındadır. Adı Topak Aşıdır. 
Yeşil sofralık olarak kullanılır. Meyve büyüklüğü iri olup, çekirdeği küçüktür. Çok iri zeytinleri olur. Meyvelerin sofralık kalitesi çok iyidir. Büyük topak ulak Doğu Akdeniz’in cefakar bir zeytin çeşididir. Tarihten beri insanlarımızın sofralık ihtiyacını karşılamıştır. Yağ oranı nispeten yağlık çeşitlere göre bir miktar az çıksa da, yağ kalitesi mükemmel seviyededir.

 

(Büyük Topak Kulak zeytini kötü arazi koşullarına iyi adapte olmuştur. İşleme imkanı olmayan arazilerde bile iyi verim verebilmektedir. Susuzluğa ve stres koşullarına çok dayanıklıdır.)

Büyük topak ulak zeytini ağızda güzel bir tat bırakır. Büyük topak ulak zeytin ağaçlarının kuvveti orta seviyededir. Ağaç – dal durumu sıktır. Meyve şekli yuvarlaktır. Büyük topak aşı (Büyük Topak Ulak) yanlış zeytincilik politikalarından dolayı ( bölgeye uygun olmayan gemlik zeytini yoğun dikimi nedeniyle ) yok oluşun eşiğine gelmiştir.

Büyük topak ulak zeytinleri firmamız tarafından büyük topak ulak zeytin fidanı üretimine başlanarak varlığı güvence altına alınmıştır. Doğu Akdeniz’de zeytinciliğe yatırım yapmak isteyen çiftçilere büyük topak ulak zeytini dikimini yapmalarını tavsiye etmekteyiz. Firmamız 2022 sonbaharında büyük topak ulak zeytin fidanı satışına başlayacaktır. Satılık Büyük Topak Zeytin Fidanı için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.
Torunoğlu Zeytincilik – Fidancılık 0555 997 50 75